A Német Marshall Alapítvány szakértője arról ír az EUobserveren, hogy az Unió átmenetileg próbált kemény lenni a magyar miniszterelnökkel, de azután gyorsan feladta. Hegedűs Dániel szerint a Bizottság megalkuvó a szuverenitásvédelmi törvény ügyében.
Minél provokatívabb marad Orbán Viktor a következő napokban és hetekben az Európai Unióban, annál valószínűbb, hogy a tagállamok életbe léptetnek eddig ritkán vagy sose látott forgatókönyveket.
Az elmúlt egy hónapban vitasorozatot indítottunk a hvg360-on arról, milyen lehetséges kifutása van az orosz-ukrán háborúnak, mekkora esély van arra, hogy eszkalálódjon. Kérdés az is, hogyan alakul a világrend, mi lesz a térséggel és Magyarországgal, meddig marad elszigetelt az Orbán-kormány. A sorozat utolsó része hétfőn jön, ezért felelevenítettük az eddigi beszélgetéseket.
Nagyot szólt a Spiegel cikke arról, hogy maffiamódszerekkel szorítják ki a német cégeket a magyar piacról. A téma régóta napirenden van, a jelek szerint sok szereplő most értette meg, hogy mennyire kiszolgáltatottak Magyarországon. A német tőke elleni megmozdulások a Fidesz belső működésének koordinálatlanságára utalnak - mondta Hegedűs Dániel, a Német Marshall Alapítvány szakértője.
Ha a kormány az elmúlt 7–8 évben nem abba ölte volna a diplomáciai erőforrásait, hogy minél rosszabb viszonyt alakítson ki legnagyobb szomszédjával, Ukrajnával, akkor Magyarország egyértelmű geopolitikai nyertese is lehetne egy ukrán győzelemnek, és a magyar gazdasági szereplők aktívan kivehetnék majd a részüket az újjáépítésben – mondta a hvg360-nak adott interjúban Hegedűs Dániel, a German Marshall Fund elemzője. A kormány akkor játszotta el utolsó esélyét, mikor kivonta magát a közös fegyverszállításokból. De miért pont most írt a Spiegel arról, hogy maffiamódszerekkel üldözik el a német cégeket? Mire játszik Kína a háborúban? Mi lesz, ha szétesik a nyugati egység? Az interjú a háború eszkalációjának lehetőségeiről szóló vitasorozatunk újabb része.
A szakértő szerint a miniszterelnök így akarja kizsarolni a magyarországi korrupciós, illetve jogállami helyzet miatt befagyasztott EU-s források folyósítását.
Orbán Viktor az uniós szankciók árát hangoztatja, mi viszont azt néztük meg, mekkora árat fizet az ország a szankcióellenes politika miatt. Az is kérdés, hol húzódik az a határ, ahonnan Orbán már inkább Putyin érdekeit képviseli, és nem Magyarországét. Hegedűs Dániel, a German Marshall Fund elemzője két stratégiai pontot is felsorolt példaként.
Kivétel nélkül minden uniós vezető történelminek nevezte azt a döntést, hogy az uniós állam- és kormányfők júniusban megadták Ukrajnának és Moldovának a tagjelölti státuszt. A kezdeti lelkesedés óta azonban egyre többen teszik fel a kérdést, mennyire reális, hogy Ukrajna belátható határidőn belül az Európai Unió teljes tagja legyen. Erről volt szó a Budapest Forum első napján rendezett kerekasztalbeszélgetésen.
A központi kérdés az, hogy az Unió ki akarja-e szolgáltatni magát Moszkva politikai zsarolásának, vagy ezt biztonsági fenyegetésnek tekinti, és megpróbálja függetleníteni magát ettől – mondja Hegedűs Dániel, a German Marshall Fund elemzője.
Vannak különbségek a szénhidrogénekben gazdag autokráciák között – mondta Hegedűs Dániel, a German Marshall Fund elemzője a HVG-ben megjelent interjúban.
Orbán Viktor jó taktikus, de csapnivaló stratéga, irányt és arányt téveszt, elvesztette realitásérzékét, mint a Moszkva felé menetelő francia császár. A miniszterelnök és környezete nem látja már tisztán, hogy mik a stratégiai céljai, csak pürrhoszi győzelmeket arat. Mindez csak az előbb-utóbb elkerülhetetlen visszavonulás hosszát, költségét és politikai áldozatait növeli. Vélemény.